زندگینامه و بیوگرافی حیدر العبادی همراه با تصاویر او

زندگینامه و بیوگرافی حیدر العبادی همراه با تصاویر او

حیدر العبادی

حیدر العبادی در سال ۱۹۵۲ در بغداد پایتخت کشور عراق به دنیا آمد. پدر او به نام جواد از پزشکان معروف و مدیر بیمارستان بیماری‌های روانی الجمله در بغداد و نیز بازرس کل وزارت بهداشت عراق بود که در سال ۱۹۷۹ همراه ۴۱ پزشک دیگر به علت مخالفت با رژیم بعث عراق مجبور به بازنشستگی شد و در لندن درگذشت که به علت جلوگیری رژیم بعث از دفن مخالفان خود در عراق، در همان لندن دفن شد.

حیدر العبادی دارای مدرک لیسانس مهندسی برق از دانشگاه تکنولوژی بغداد در سال ۱۹۷۷ است. وی مقاطع فوق لیسانس و دکتری را در دانشگاه منچستر انگلیس گذراند و در سال ۱۹۸۰ مدرک دکتری مهندسی الکترونیک و برق گرفت.
 

فعالیت سیاسی قبل از سقوط صدام:

العبادی مسئولیت سخنگویی حزب الدعوه را در انگلیس و خارج آن برای افشای جنایات رژیم بعث و دفاع از ملت عراق به عهده گرفت و در مجامع بین‌المللی و سازمان ملل متحد مظلومیت مردم عراق را به گوش جهانیان رساند؛ در حالی که بسیاری از کشورهای جهان در آن زمان در قبال جنایات رژیم بعث سکوت کرده بودند.

در سال ۱۹۸۳ گذرنامه وی به دستور سرویس اطلاعاتی رژیم بعث عراق به اتهام مخالفت با رژیم صدام باطل شد.

خواندن  زندگینامه و بیوگرافی انوشیروان محسنی همراه با تصاویر او

رژیم بعث عراق سال ۱۹۸۲ دو برادر العبادی را که یکی استاد دانشگاه و دیگری کارمند دولت بود، به اتهام عضویت در حزب الدعوه اعدام کرد و سال ۱۹۸۱ برادر سومش را که دانشجوی سال دوم دانشکده پزشکی بود، به همین اتهام بازداشت کرد که این برادرش ۱۰ سال در زندان بود.
 

حیدر العبادی


سمت‌های سیاسی پس از سقوط صدام:

العبادی در سال ۲۰۰۳ به سمت وزیر ارتباطات دولت عراق انتخاب شد و پس از آن در سال ۲۰۰۵ مشاور نخست‌وزیر عراق بود و برای پاکسازی شهر تلعفر از لوث القاعده و تروریست‌های تکفیری مسئولیت هماهنگ کننده کل این شهر را به عهده گرفت. وی در سال ۲۰۰۶ وارد اولین مجلس نمایندگان منتخب عراق شد.
 

فعالیت‌های شغلی:

العبادی ریاست مؤسسه تکنولوژی پیشرفته لندن را در سال ۱۹۹۳ به عهده گرفت و تا سال ۲۰۰۳ کارشناس تکنولوژی حمل‌ونقل سریع‌السیر در این شهر بود و در همین سال پس از سرنگونی رژیم بعث به عراق بازگشت. وی در سال ۲۰۰۱ یک اختراع را در زمینه حمل‌ونقل سریع السیر به ثبت رساند.
 

فعالیت های دیگر:

العبادی در کنار تخصص و شغل خود از فرایض دینی جدا نبوده است. وی استاد علوم قرآنی دانشکده اسلامی لندن از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۳ بود و کتابی درباره اسلام با عنوان “المختصر فی علوم القرآن” و همچنین کتابی درباره علوم قرآنی به زبان انگلیسی تألیف کرده است.
در سال ۲۰۱۴ رئیس‌جمهوری عراق حیدر العبادی را به عنوان نخست وزیر مأمور تشکیل دولت کرد.

خواندن  زندگینامه و بیوگرافی غلامرضا مصباحی مقدم همراه با تصاویر او

منبع: همشهری آنلاین

منبع: راسخون

منبع :
برچسب ها :

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *