روزهای کرونایی می تواند فرصتی برای آشتی دانشجویان با کتابهای غیر درسی باشد

روزهای کرونایی می تواند فرصتی برای آشتی دانشجویان با کتابهای غیر درسی باشد


بخونی () در سمنان، محمود بانی: به گفته اکثر جامعه شناسان، اقوام و مللی که با مطالعه مانوس بوده و کتاب و کتابخوانی در میانشان رواج بیشتری داشته است توانسته‌اند فرهنگی ماندگارتر و پویاتر از خود به جای بگذارند و میراث فرهنگی و گنجینه های معارف و دستاوردهای عالمان و فرهیختگان خود را به نسل‌های دیگر منتقل کنند. در قرآن کریم چندین مرتبه به کتاب و کتابت اشاره شده و علاوه بر این احادیث متعددی وجود دارد که مبین اهمیت کتاب و کتابخوانی در سیره معصومین است، تا آن جا که معصومین کتابخوانی، مطالعه و تفکر را در حد فریضه برای امت می‌دانند.

با توجه به شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا تنها ارتباط‌های مجازی می‌تواند ضمن قطع زنجیره انتقال این ویروس، ارتباطات جمعی و تعاملات متقابل را همچون گذشته حفظ کند و البته کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی هم ازین امر مستثنی نیست به همین جهت فرهنگ دوستانی که در این برهه حساس بیشتر اوقات خود را با کتاب گذراندند و دیگران را نیز به شیوه‌های گوناگون به کتابخوانی دعوت کردند شایسته ستایش هستند از این رو فرصتی فراهم شد تا گفت‌وگویی داشته باشیم با حسن قادری عضو شورای مدیریت و برنامه ریزی و شورای مشورتی پایگاه استناد ملی کشور که مشروح آن از نظر شما می‌گذرد.

خواندن  نگاهی به نخستین چاپ‌های قرآن کریم در ایران

استاد دانشگاه دامغان یکی از مهمترین راهبردها در یک برنامه ریزی صحیح فرهنگی را رواج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه دانست و گفت: ضمن لزوم استفاده از برنامه‌های نرم‌افزاری جدید با موضوع کتابخوانی باید بدنبال راهکارهای جدید برای ترویج کتابخوانی بوده و روش‌های ما متناسب با نسل جدید و بروز باشد.

 

 
 حسن قادری با بیان اینکه هر کجا دانایی باشد قدرت را پدید می‌آورد بیان کرد: دانایی، مطالعه کتاب و کتابخانه همبستگی اجتماعی و آرامش ایجاد می‌کند.

وی افزود: هدف پویش «یک ربع مطالعه در روز» استفاده از فراغت به وجود آمده در خانه‌ها، بهره بردن از امکانات موجود در فضا‌ی مجازی برای ترویج اجتماعی کتاب‌خوانی در سراسر ایران و تشویق دانشجویان و سایر دوستداران کتاب به گفت‌وگو پیرامون کتاب‌های مطالعه شده است.

استاد دانشگاه دامغان ضمن بیان اینکه بر اساس پژوهش جهانی اگر هر فردی روزانه یک ربع مطالعه کند، در طی سال موفق خواهد شد ۱۲ الی ۱۵ کتاب را بخواند تصریح کرد: فارغ از همه معایب و مشکلاتی که ویروس کرونا برای جهانیان به وجود آورد اما فرصتی فراهم شده تا بیشتر به امور مغفول همچون مطالعه بپردازیم و به همین جهت این موضوع را با دانشجویانم و سایر شهروندان به اشتراک گذاشتم که مورد استقبال هم قرار گرفت.

خواندن  تنها شهیدی که در شناسنامه‌اش نام مادرش ژاپنی است/مهاجرت و هجرت در کتاب

داور جشنواره ملی علامه جعفری اظهار کرد: از مهم ترین عوامل برای انجام مطالعه، ایجاد انگیزه و احساس نیاز به کتاب و کتابخوانی و ایجاد رفتاری به نام مطالعه میان مخاطبان در جامعه است؛ برای ایجاد احساس نیاز و انگیزه باید از مرحله آگاهی گذر کرد. 

کتابخوان برتر استان سمنان با اشاره به اینکه امروز همه کتابخانه‌های دنیا خدماتشان را خارج از کتابخانه‌ها ارائه می‌دهند و این مرز بین کتابخانه‌های سنتی و مدرن است، گفت: بسیاری از افراد نمی‌توانند به کتابخانه‌ها مراجعه کنند هم‌اکنون شرایط شهرها به گونه‌ای است که مدیران شهری با استفاده از شبکه‌های مجازی و شبکه نت در تلاش هستند تا از حجم مسافرت‌های درون شهری کاهش دهند؛ برخی از افراد هم دارای بیماری و معلولیت هستند و رفت و آمدشان به کتابخانه‌ها با سختی امکان‌پذیر است.

 

وی فضای مجازی را همچون شمشیر دو لبه دانست و ادامه داد: مدیران دستگاه‌های مرتبط با کتاب و کتابخوانی باید با تولید محتوا در فضای مجازی و رفتار اصلاحی در جهت توسعه فرهنگ مطالعه عمل کنند.

حسن قادری با اشاره به‌ ضرورت تشویق کتابخانه‌های فعال در برپایی برنامه‌های فرهنگی جنبی یادآور شد: حس مسئولیت کتابداران در انجام‌ وظیفه خود، بهترین راه جلب مخاطبان به فضای کتابخانه‌ها است؛ برگزاری برنامه‌های ترویجی مانند نشست‌های کتاب‌خوان،جلسات نقد و بررسی، دورخوانی، شاهنامه‌خوانی و… نیز ضمن معرفی آثار ارزشمند و اشتراک محتوای آن، مخاطبان را به مشارکت فعالانه در برنامه‌های کتاب محور تشویق می‌کند.

منبع:خبرگزاری کتاب ایران

خواندن  ناشران قرارداد جدیدی نمی‌بندند

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *