آنچه از چای‌ سی‌تی‌سی باید بدانید

آنچه از چای‌ سی‌تی‌سی باید بدانید

بخونی: شاید در این روزهای نزدیک به نوروز که تقاضای افراد برای خرید برخی اقلام بیشتر می‌شود، در برخی فروشگاه‌های بزرگ در قفسه‌های مربوط به انواع چای یا در قسمت حراج محصولات، با تبلیغ نوعی چای با نام چای سی‌تی‌سی مواجه شده باشید و این پرسش برایتان مطرح شده باشد که این چای از چه نوعی است و آیا با چای سیاه تفاوتی دارد؟ در این نوشتار برای افزایش آگاهی خوانندگان قصد داریم در مورد این نوع چای توضیحاتی را ارائه کنیم.

به گزارش بخونی به نقل از روزنامه جام جم ،در ابتدا لازم است بدایند چای به دو شیوه سنتی«ارتدوکس» و غیرسنتی «سی‌تی‌سی» تولید می‌شود. تفاوت این دو شیوه به نوع فرآوری برگ‌های چای مربوط است. چای سی‌تی‌سی نوعی چای سیاه و کوتاه شده سه کلمه انگلیسی و ترجمه آن به معنای بریدن، گسستن و پیچاندن (توپی کردن) است و به دلیل اعمال فرآیندهای بیشتر از نظر رنگدهی و عطر و کیفیت نسبت به چای‌های سیاه معمولی تولید شده به روش سنتی برتری دارد.

شاید تا به حال چای کله مورچه یا باروتی را مصرف کرده باشید و در برخی وبگاه‌ها و شبکه‌های مجازی در مورد آن اخبار نه‌چندان دلخوش‌کننده‌ای خوانده باشید. چای کله مورچه همان چای سی‌تی‌سی و به روش غیرسنتی تولید می‌شود که کنیا و آسام هندوستان از تولیدکنندگان عمده آن هستند. روش تولید این نوع چای این گونه است که برگ‌های چای نسبت به انواع دیگر چای سیاه بیشتر خرد و غلتکی شده و در نهایت به شکل دانه‌های ریز و گلوله شده‌ای شبیه کله مورچه تبدیل می‌شود.

خواندن  باید برای خرید گوشت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

هر چه برگ‌های چای شکسته‌تر، خردتر و بیشتر کوبیده شده باشند دم‌کردن آن به زمان کوتاه‌تر نیاز دارد و عطر و رنگ آن بیشتر می‌شود و طعمی قوی‌تر دارد و این که در برخی وبگاه‌ها اخباری مبنی بر مصنوعی بودن این نوع چای منتشر می‌شود، صحت ندارد.

بد نیست بدانید انواعی از چای صبحانه انگلیسی و چای صبحانه ایرلندی، چای کله مورچه هستند. همچنین گاهی در تهیه چای ماسالا یا برای تولید چای کیسه‌ای از چای کله مورچه استفاده می‌شود.چای سی‌تی‌سی کنیا دارای عطر بالا و طعم شیرین و چای سی‌تی‌سی آسام هندوستان عطر ملایم اما رنگ‌دهی مطلوب‌تری دارد.

چرا برخی متخصصان می‌گویند چای کله مورچه نخورید؟

یکی از مشکلات این چای احتمال تقلب در آن است. به علت این که این چای در ابتدا بسیار خرد و ریز می‌شود، به‌راحتی قابلیت ترکیب با خرده‌ها و پودر کهنه چای‌های کم‌ارزش و بی‌کیفیت را داردکه قابل تشخیص نیست. در صورتی که در چای‌های معمولی به دلیل برگی شکل بودن به راحتی نمی‌توان آن را با خرده چای مخلوط کرد.

ضمن این که برخی تولیدکنندگان غیرمتعهد به منظور افزایش رنگ و عطر و طعم چای‌های تقلبی کله مورچه از میزان زیاد اسانس و مواد رنگ‌دهنده و طعم‌دهنده در ترکیب آنها استفاده می‌کنند. باز هم یادآوری می‌کنیم اگر این نوع چای از انواع غیرتقلبی باشد در گروه چای‌های مرغوب قرار دارد.

خواندن  بدن سالم بسازید

منبع:سلامت نیوز

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *